Big Island a jeho najzaujímavejšie miesta (mojimi očami), časť 1.

Na tomto ostrove sme strávili 9 krásnych dní a každý jeden sme sa snažili využit naplno. Ak chce človek vidieť čo najviac, určite si treba prenajať auto. My sme ho mali celý čas a každý deň sme sa tak slobodne mohli rozhodnúť, čo chceme vidieť, kedy a kam pôjdeme. Big Island má určite mnoho ďalších zaujímavých miest, o ktorých ani sama netuším, takže ak s lokalitami v článku niekto nesúhlasí, zdôrazňujem že “zoznam” je založený len na mojich osobných preferenciách.
Medzi miesta, ktoré ma najviac fascinovali a vedela by som tam stráviť aj x týždňov, patrí jednoznačne Volcanoes National park. Keďže sme v ňom strávili nejaký čas, bližšie info o jednotlivých “atrakciách”, ako aj konkrétnych túrach, som spísala v samostatnom článku.

Na východnej strane ostrova ešte chvíľku ostanem. V okolí Hila sa totiž nachádza viacero úžasných miest, ktoré určite treba navštíviť. Od vodopádov, obrovských surrealistických stromov, botanických záhrad, až po šnorchlovanie s karetami v neuveriteľne ľadovej vode. A nesmiem zabudnúť ani na makadamiovú plantáž, vedľa ktorej sa nachádza aj továreň, kde úrodu priamo spracúvajú a vyrábajú tu tie najlepšie pamlsky. Samozrejme ich tu môžete okoštovať a rovno aj nakúpiť. Garantujem Vám, že s prázdnymi rukami určite neodídete!
Pre lepšiu predstavu radšej pripájam fotky tých naj miest v širšom okolí Hila:
V samotnom meste sa nachádzajú 2 vodopády, ktoré stoja za návštevu. Prvými sú Rainbow Falls, obkolesené už spomínanými surrealistickými stromami. Na konci mesta sú ešte Waiale River Falls, ktoré až tak neohúria. Za to zastávka cestou k nim je skvelá, konkrétne Boiling Pots.

Na opačnej, východnej strane mesta, sme si užili kúpanie sa s karetami v Carlsmith Beach parku. Malo to len jedinú nevýhodu, a to že tá voda, v ktorej sa karety zdržiavali, bola nesmierne studená. Vyzeralo to totiž, že do samotého mini zálivu sa totiž priamo vlievala nejaká mini rieka. Takže po prvotnom šoku a presviedčaní sa, že ten zážitok za to určite stojí, nasledovala eufória sprevádzaná ešte väčším šokom, keď som zbadala prvú karetu a ponorila si hlavu (ten šok), aby som ju mohla pozorvať ako sa kŕmi. Po pár minútach som sa už začala klepať a po ďalších x minútach, kedy mi už drkotali aj zuby, som ešte zopárkrát nadviazala karetovský očný kontakt a musela som z vody von. Každopádne to bol ale jeden z tých najlepších zážitkov. Ak má niekto problém so studenou vodou, karety sa dajú pozorovať aj z brehu. Niektoré z nich sa slnili na kameňoch, a aj tie, ktoré boli pod vodou, sa každú chvíľu musia nadýchnuť. Navyše ak sú bližšie k brehu, je ich vidieť aj skrz vodu. Na tak malé miesto ich tam bolo naozaj veľa, videla som aj nejaké menšie kúsky, ktoré sa ale vždy len rýchlo mihli okolo mňa a už ich nebolo. Tie väčšie mali väčšinou na saláme a pokojne si okolo mňa plávali na pár centimetrov (video nie je zostrihané – nebol čas :)).

Ďalšie známe vodopády sa už nachádzajú mimo mesta, smerom na sever. Je ich tu hneď niekoľko, a aj samotná cesta je veľmi zaujímavá. Za mňa sa určite oplatí zastaviť pri vodopádoch Umauma, kde si ale treba zaplatiť malý poplatok (tuším to bolo okolo $10). Súčasťou areálu ale je aj tropická záhrada, ktorá ma zaujala oveľa viac ako samotné vodopády, keďže sa k nim ani nedá dostať príliš blízko a vidieť ich len z vyhliadky. Takže už len kvôli tej záhrade by som sa sem vrátila znova. K dispozícii tu je aj zipline, ale za ten si už treba celkom slušne priplatiť… Asi najvyššími ľahko dostupnými vodopádmi sú Akaka Falls. Do parku je symbolické vstupné a počas okruhu by údajne malo byť vidieť aj ďalší vodopád – Kahuna. Z vyhliadky na tento vodopád sme však nevideli nič iné, ako hustú vegetáciu, takže sme si počkali až na zlatý klinec, Akaku. Musím ale spomenúť, že na tejto vyhliadke bolo celkom dosť ľudí, s čím sme na ostatných miestach väčšinou problém nemali. Určite odporúčam aj návštevu miestnej kozej farmy, Honomu Goat Dairy, po ceste práve k týmto vodopádom. Domáca pani vyrába z kozieho mlieka tie najrôznejšie šmakocinky, od fudge, karameliek, až po kozie syry s rôznymi príchuťami. Ponúka tu aj všelijaké lokálne kozmetické výrobky od mydiel, balzamov na pery, až po Secret Polynesian Balm. Po ceste späť do Hila stoja za zastákvu aj ďalšie miestne obchodíky – Low Store a What´s Shakin. Oba sa nachádzajú na starej ceste, ktorá je navyše vyhliadková, takže sa kombinuje príjemné s užitočným 🙂 V prvom obchode som kúpila len ananás, ale bol to ten najlepší ananás, aký som kedy jedla. A bol úplne obrovský, navyše za úplne smiešnu sumu. What´s Shakin mi prišlo trošku viac fancy a turistické, ale zároveň stále tradične havajské. Celé okolie je krásne upravené a všade rástu kokosovníky, banánovníky a avokádovníky. Samozrejme všetko miestne ovocie sa tu dá zakúpiť a čerstvý kokos Vám rovno aj otvoria. Okrem toho ponúkajú aj nejaké jedlá, suveníry a kozmetiku. Určite fajn rýchla zastávka s výborným čerstvým kokosom na osvieženie.

Poslednou zastávkou v širšom okolí Hila je spomínaná Mauna Loa. Tá sa nachádza južne od mesta a v podstate tu toho k videniu až tak veľa nie je. Okrem procesu spracovania makadamiových orieškov a zopár zaujímavých faktoch, napr. že sú najtvrdšími na svete a nerozbijú sa, ani keď po nich prejdete autom :), tu nájdete len podnikovú predajňu. To, čo sa v nej dá zakúpiť, je ale úplne nebíčko v papuľke. Osobne mi chutili najviac oriešky v mliečnej čokoláde s kokosom, mliečnej čokoláde s karamelom, ale aj tie opražené na mede. Dajú sa tu zakúpiť rôzne mixy príchutí, ako aj rôzne veľkosti balenia, či hotové darčekové balíčky. A ak by ste náhodou aj tie darčeky nechtiac zjedli, väčšinu z tých bežných príchutí nájdete v štandardných supermarketoch po všetkých ostrovoch.

Ak patríte medzi kávových nadšencov, južnejšie od Mauna Loa sa nachádza Hilo Coffee Mill. Keďže sme nevedeli, že prehliadku plantáže si treba vopred zarezervovať, videli sme opäť len podnikovú predajňu a nejakú miestnosť so strojmi na spracovanie kávy. Aj v tejto predajni však ponúkajú vynikajúce lokálne produkty. Nemohla som odolať kávovému sirupu, pričom samotnú kávu ani nemám rada 🙂 Okrem najrôznejších odrôd kávových zŕn s rôznymi príchuťami tu ponúkajú aj kozmetiku a iné “vedľajšie produkty”. Na ostrove sa ale nachádza viacero kávových plantáží, väčšina je na východnej strane. My sme navštívili iba túto jedinú, takže neviem porovnať aké sú ostatné.

Medzi Hilom a Volcanoes National Parkom sa oplatí zamieriť aj k pobrežiu, konkrétne ku Kapoho Tide Pools. Ide o prírodné bazéniky medzi lávovými skalami. Jednoznačne najlepšie miesto na šnorchlovanie na celom Big Islande. Kopec farebných rybičiek, korále a navyše, celá oblasť je chránená pred prúdmi a vlnami z oceánu, takže bezpečné miesto aj pre neskúsených plavcov. Určite ale treba mať nejakú obuv do vody, keďže samotné lávové kamene, po ktorých treba prejsť až k vode, sú pekne ostré. My sme ich prvýkrát nemali, ale hneď potom sme ich utekali kúpiť. Využili sme ich aj na x ďalších pláží, takže rozhodne investícia, ktorá sa oplatí.

Na pobreží ešte spomeniem čiernu piesočnatú pláž Kehena. Samotná pláž nie je ničím úžasná, ale celá táto časť je najmladšou časťou ostrova. V roku 1990 bola Kaimu Bay pohltená lávou z Pu´u O´o vulkána, ktorý je stále aktívny. Láva zatuhla a tým sa vytvorila nová časť ostrova, vrátane pláže a celého okolia. Keďže je to už x rokov, na čiernej pláni začína rásť aj vegetácia, takže sa vytvára krásny farebný kontrast. Táto nová zem je ale špecifická aj tým, že miestni ju považujú za zem Kingdom of Hawaii, teda nezávislého Hawaii. Očividne nie sú všetci nadšení tým, že sú jedným zo štátov USA. Celkovo táto oblasť mi prišla ako taká hippie časť ostrova, vrátane mini dedinky, ktorá sa nachádza hneď vedľa parkoviska k pláži. Na tomto parkovisku mali miestni vystavené lokálne produkty na kapotách svojich áut, ale predavači akosi chýbali. Jeden náhrdelník som si aj chcela kúpiť, ale po pár minútach čakania som to jednoducho vzdala. Nik sa neobjavil a tak som to jednoducho vzdala. Navyše pri niektorých autách boli celkom podivíni, takže som sa tu nepotrebovala zdržiavať nijak dlhšie.

Celkovo by som túto východnú stranu ostrova zhondotila ako viac divokú a rugged a naopak prístupnejšie pláže, ako aj pulzujúce hlavné mesto človek nájde na presne opačnej strane ostrova, tej západnej. O tom už ale viac v nasledujúcom článku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s