Čo všetko ma na Islande prekvapilo…

Keď som sem šla prvýkrát, v podstate som nemala nejaké konkrétne očakávania, ale keďže som Islanďanov brala za severanov, čakala som že všetko bude organizované a že to tu bude šľapať ako hodinky. Netušila som, ako veľmi sa môžem mýliť. Oni sú skôr takí severskí Gréci, typickí ostrovania. Na všetko majú čas, z ničoho si nerobia ťažkú hlavu a hlavným mottom je, že všetko sa nejako vyrieši. Pre lepšie pochopenie podložím pár príkladmi. Počas prvého pobytu nám šéf sľúbil nové postele už keď sme prišli, a ani po takmer 4 a pol mesiacoch som tie postele nezazrela. O nové postele by vôbec nešlo, ak by sme tie naše nemali z hotelových izieb. A teda ak bol hotel plne obsadený, museli sme ich prenášať hore dole a spať na matracoch, prípadne v inom dome v dedine… Rovnako sme sa za celý čas nášho pôsobenia na tomto prvom mieste nedočkali “tímových” tričiek, ktoré nám takisto boli prisľúbené, dokonca ešte pred príchodom. To boli však maličkosti, horšie bolo keď sme mali booknutých viac hostí ako bolo reálne postelí. Ale aj to sa nakoniec vždy nejak vyriešilo. Resp. som to nejako vždy musela vyriešiť 😀 A ich bezstarostnosť sa mi potvrdzuje stále, aj na súčasnom mieste čakáme napr. na digestor už takmer 5 mesiacov. Pritom som ho videla v garáži, len ho nemá kto nainštalovať. Teda aj by mal kto, ale ten pán občas nosieva tričko, ktoré je úplne charakteristické pre celý národ: “Just do it later”.

Prekvapila ma aj skutočnosť, že všetko v krajine je naozaj drahé, a aj keď som vedela že Island je jednou z najdrahších zemí sveta, nečakala som až také sumy. Veľmi rýchlo som sa teda naučila neprerátavať sumy z ISK na €. Má to ale aj výhodu, oproti Islandu sa mi zatiaľ všetky iné krajiny zdali lacné (vrátane Kanady a Hawaii). Takže po pár mesiacoch tu si potom človek užije tie priaznivejšie ceny inde vo svete. Nejakým zázrakom však mám v hlave asi nejaký blok alebo čo, a vždy keď sa vrátim na Slovensko a vidím že si niekde v podniku pýtajú za pivo 2€, zdá sa mi to strašne prehnané. Pritom tu dám za čapované pivo bežne okolo 9€.

Ďalším prekvapením bola samotná krajina ako taká. Príroda je neskutočná, Island si ma získal už po prvých prejdených kilometroch a môžem s pokojom v duši prehlásiť, že je zatiaľ najzaujímavejším miestom, aké som navštívila. Tá roznorodosť sa ani nedá popísať, od ľadovcov, vodopádov, čiernych sopečných pláží, termálnych jazierok a riek, gejzírov, geotermálnych oblastí, farebných hôr, pseudokráterov, sopiek, až po vulkanickú krajinu, ktorá vyzerá ako z inej planéty. Čo sa týka živočíšnej ríše, až toľko zvierať tu nežije, za to tie čo tu je možné vidieť u nás nenájdeme. Najčastejšie je možné vidieť tulene a veľryby, počas leta aj alky a ďalej od pobrežia aj polárne líšky a soby (len v niektorých oblastiach). A milovníci vtáctva si tu určite prídu na svoje, je tu milión rôznych, hlavne vodných vtákov, ale žijú tu aj dravce, a dokonca aj sovy (pred pár dňami som mala šťastie a jednu z nich konečne videla). A nesmiem zabudnúť ani na Islandské kone a ovce, ktoré dotvárajú scenérie najmä v lete.

Miestne stravovacie návyky sa tiež trošku líšia od mojich predstáv. Pizza, burgre, hranolky a cola patria k najobľúbenejším jedlám/nápojom. Nezaostávajú ani hot dogy, energetické nápoje, a samozrejme alkohol. Hot dogy tu majú ale špeciálne, vyrábajú ich totiž z jahňacieho mäsa, ktoré je veľmi obľúbené. K hotdogom majú dokonca špeciálne druhy omáčok, ktoré sa nedajú kúpiť nikde inde. Dokonca aj horčicu majú inú ako všade inde. Nikdy nezabudnem keď si odo mňa jeden z prvých islandských hostí pýtal nejakú cocktail sauce, dokonca ani kuchár (Maďar) nevedel, čo to je zač. Chutí to ako mix kečupu a majonézy a je medzi domácimi veľmi populárna. Dôležitou súčasťou stravy je už aj spomínané jahňacie mäso a ryby. Ryby sa okrem varenej formy často konzumujú sušené, buď samotné, alebo s chlebom a maslom. Na masle sú tiež celkom dobre závislí 🙂 A nesmiem zabudnúť na zeleninu, ktorú pestujú celoročne v sklenníkoch. Neverila by som, že islandské paradajky mi budú chutiť viac ako tie naše. Zatiaľ ale aj tak vyhrávajú tie grécke 🙂

Ďalšou kategóriou sú sladkosti. Ja som si o sebe myslela, že mám rada sladké až príliš, ale oproti Islanďanom jem sladkosti sporadicky. Mám pocit že čokoládu musia mať každý deň, rovnako aj želé cukríky sa tešia veľke obľube. Vo väčších obchodoch majú často celú veľkú stenu s xy rôznymi cukríkmi na váhu. A špeciálnou záležitosťou je pelendrek, ktorý tu pridávajú aj do čokolád, a dokonca aj do tvrdého alkoholu či piva. Skoro som zabudla na zmrzlinu a nanuky, ktoré si radi doprajú tak v lete, ako aj v zime. Dokonca im tu stále jazdia zmrzlinárske autá, ako u nás kedysi Family Frost. Ale teda ich nanuky, ale hlavne zmrzlina, je pre mňa asi najväčšou závislosťou. Vlastne aj čokoládu majú výbornú, lepšiu ako je tá švajčiarska 🙂 A celkovo, na sladkostiach si dávajú záležať, takže odporúčam koštovať všetko, čo príde pod ruku.

A asi poslednou sférou, o ktorej som mala iné predstavy, je počasie. Jasné mení sa každú chvíľu a je tažké ho predpovedať, ale vo všeobecnosti to podľa mňa nie je také hrozné. V lete sa dokonca dá chodiť aj v krátkom tričku, a občas aj v kraťasoch (ak výnimočne nefúka a zároveň v tú dobu svietu Slnko). Aj keď teda niektorí Islanďania vyťahujú kraťasy a šľapky ešte v časoch, keď mám ja mikinu a dlhé nohavice. A ani zima nie je až taká strašná, aspoň teda posledné 2, ktoré som tu zažila. Podľa slov domácich to ale bolo kedysi oveľa horšie. Nebyť toho studeného vetriska, ktorý sa dostane až pod kožu, bolo by to úplne ideálne. Tu som prvýkrát v živote zažila pociť, kedy som sa bála že ma naozaj sfúkne z cesty a už ma nikto nikdy nenájde. To som mala prejsť len pár metrov z domu do práce, ale vzdala som to a radšej chvíľu počkala, kým si nárazový vietor dá pauzu. Napríklad tu ale neexistujú búrky, ako poznáme u nás. Myslím že blesky a hromy som tu ešte nezažila, a niežeby sme tu tých daždivých dní nemali dosť 🙂 Dážď je skôr sprevádzaný hmlou, a väčšinou samozrejme aj takmer všadeprítomným vetrom.

2 thoughts on “Čo všetko ma na Islande prekvapilo…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s