Honba za lávou!

Vidieť tečúcu lávu bolo mojim snom už veľmi dlho. Samozrejme najradšej by som sledovala vybuchujúcu sopku s chŕliacou lávou priamo z krátera, ale na Hawaii (Big Island) ide o trošku menej adrenalínový zážiok, naozaj len trošku. Nájsť lávu niekde v obrovskom lávovom poli totiž vôbec nie je jednoduché. Navyše túra cez čierne lávové pole, ktoré je každú chvíľu rozpukané, vyvrásnené (asi to nebude práve najsprávnejší geologický výraz), prepadnuté, prípadne doplnené sírovými oblasťami a horúčavou sálajúcou spod Vás, nepatrí medzi tie tradičné a občas sa človek zamyslí, či by tu vôbec mal byť. A keď k tomu všetkému ešte pridám skutočnosť, že túru sme druhýkrát absolvovali v noci len za pomoci malých bateriek, nakoniec sa z toho vykľul celkom pekný adrenalínový zážitok.

Naša prvá “výprava” neskončila úplne úspešne. Prvýkrát sme sa za lávou vybrali cez deň, predsa len mali sme rešpekt pred terénom, ktorý nás čakal. Avšak nájsť lávu bez jej výraznej oranžovo-červeno-žltej farby nie je ľahké. Cez deň vraj láva vyzerá ako striebro-šedá hmota, osobne som nevidela, takže nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť. Celé to prebiehalo asi tak, že sme si požičali bicykel v miestnej požičovni a tam sme sa aj informovali, kde môžeme prúdy nájsť a kadiaľ konkrétne sa vydať. Na výber je viac lokálnych požičovní, ako aj guided tours. Stačí sa doviezť na koniec cesty, ktorý je na mapách značený ako Parking Lava Viewing. Na bicykli sme šľapali zhruba 45 minút štrkovou cestou kým sme odparkovali, a odtiaľ sme sa vydali krížom cez lávove pole, presne podľa inštrukcií: “Choďte zhruba hodinu smerom k horiacemu lesu, ktorý vidieť na kopci”. Neviem si predstaviť, aké musí byť putovanie lávovým poľom bez akýchkoľvek kľúčových bodov v diali, orientácia musí byť nulová.

Po prekonaní prekážok v podobe vlastného strachu, sírnatých území vrátane výrazneho zápachu, rozpadávajúcej sa lávy pod nohami, až po teplú a vlhkú klímu, sme nakoniec v štrbinách objavili aspoň niečo, čo pripomínalo lávu. Boli to asi nejaké zbytky vyhasínajúceho prúdu, keďže tie sa menia každým dňom a z úctyhodnej vzdialenosti sme počuli praskanie, ako keď v krbe tlú zbytky dreva. Práve preto je tak ťažké predpovedať, v ktorej časti je prúd v danej chvíli viditeľný na povrchu. V požičovni mi pani vravela, že každý deň o 3 hodine ráno jeden člen z týmu vyrazí na kopec (viditeľný na strednej foto), aby videl kde sa prúdy nachádzajú. Deň pred touto túrou sme boli vo Volcano Parku z druhej strany, kde som sa pýtala rangera ako to vyzerá s aktívnymi prúdmi. Bol veľmi pesimistický, keďže vraj už všetky momentálne vyhasínajú, resp. sa strácajú pod povrchom. Tak sa vraj stratil aj prúd, ktorý sa ešte mesiac pred našim príchodom vlieval priamo do oceánu. Zmizol bez stopy, vraj vôbec nevedia čo sa stalo, kam všetka láva putuje ďalej. Práve tento pán nám doporučil druhú stranu, ktorá už vlastne ani nepatrí do hranice parku, ale nachádza sa na súkromných pozemkoch.

Samozrejme tento zážitok nesplnil moje očakávania a pri vracaní bicyklov mi pani poradila, že je oveľa lepšie a ľahšie “hľadať” lávu po tme. Netrebalo mi hovoriť dvakrát, program ďalších dní sme aj tak nemali presne naplánovaný, a tak nebol problém vyhradiť si čas na túru číslo dva. Časovo to vychádzalo zhruba na 4 hodiny prvý, aj druhý krát (od požičania bicyklov). Pôvodne sme mali mocný plán vstať skoro ráno (okolo 3-tej) a začať túru v noci, nájsť lávu za tmy a pozrieť si východ Slnka. Tento plán sme po dvoch nasledujúcich ránach zmenili radšej na reálnejší, večerný hike. Okolo 17-tej sme dorazili na parkovisko aby sme stihli aspoň začiatok pochodu za svetla/šera. Požičanie bicyklov  večer stálo o $5 na osobu viac, čiže $20, s obojsmerným shuttle $25. Kvôli ušetreniu času, ako aj ušetrenia cesty bicyklom po tme a možno tam svoju úlohu zohrala trošku aj pohodlnosť, sme sa rozhodli priplatiť tých pár korún. Keďže sme na Hawaii boli v decembri, Slnko zapadalo pomerne skoro, okolo 18tej. Po chvíľke chodenia sme už nevideli ani na krok a museli sme zapojiť baterky, ktoré sme dostali spolu s bicyklami. Tie neboli žiadna sláva, ale lepšie ako nič. S telefónom sme museli šetriť, keďže 2 hodiny svietenia by baterka asi nezvládla ľahko. Ísť v tme ale malo svoje výhody, človek totiž nevidí žiadne prekážky a okrem chrupčania pod nohami si tak rezko vykračuje ďalej. V porovnaní s dennou chodzou, kedy sme obchádzali všetky čerstvo zaschnuté prúdy, bielobéžovo sfarbené sírové úseky či miesta, odkiaľ sa parilo, nám táto večerná chodza šla relatívne hladko. Samozrejme vždy treba byť nesmierne opatrný a dávať pozor na každý krok, keďže terén sa každú chvíľu mení. Konečne sme po necelej hodine chôdze našli vytúžené aktívne povrchové lávové pole. To, že budem stáť 2 metre od tečúcej lávy som naozaj nečakala! Miestami som síce mala pocit, že stojím vo vatre a topánky sa mi roztápajú, ale našťastie všetko prežilo. Po pár minútach užasnutia sme si pri pohľade do štrbín pod nami uvedomili, že stojíme presne na takom tlejúcom mieste, aké sme cez deň pozorovali zo vzdialenosti pár dobrých metrov. Priznám sa že vtedy mi stislo riťku, ale keď som videla iných ľudí ktorí sa tam tiež pohybovali, trošku ma to ukľudnilo. Nebyť iných, určite by som sa neodvážila k láve tak blízko a som rada, že na to čo je pod nami sme sa pozreli až po pár minútach.

Tentokrát som už odchádzala spokojná, teraz už len vidieť tú vybuchujúcu sopku a moja duša bude kľudná 🙂 Nižšie pridávam ešte fotky z nášho prvého pokusu, kedy sme v zatuhnutej láve našli zaujímavé útvary. A vlastne som ešte zabudla podotknúť, že celé to lávové pole zalialo kedysi fungujúce mestečko. Dodnes tu býva zopár ľudí, určite musia mať zaujímavý život.

One thought on “Honba za lávou!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s